Podcast Po HRstech

Podcast Po HRstech: S koučkou Jankou Chudlíkovou o práci v korporátu

02.05.2023

Hostem čtvrtého dílu podcastu Po Hrstech se stala známá koučka a lektorka Janka Chudlíková. Můžete ji znát nejen z Youtube a jejího podcastu, ale i z pořadu Tlouštíci, který vysílala TV Prima. S Jankou jsme si povídali o flexibilní pracovní době, motivaci, úloze manažerů a HR a také o tom, zda se dají plnit sny v korporátu. Přečtěte si ochutnávku rozhovoru, který si můžete poslechnout na platformách Spotify nebo Apple Podcast.

 

Co říkáte na to, že letos některé firmy úplně přešly do režimu home office?

Poslední roky pracovala většina lidí od nevidím do nevidím, což podle mě nebylo dobře. Firmy, které tento nový způsob práce pochopí a nabídnou zaměstnancům správný work-life balance, mají vyhráno. Pro zaměstnance je zas největší výzvou při práci z domova, aby si dokázali srovnat život a udělat si režim. Myslím si také, že bychom měli pracovat méně hodin. Kdybychom pracovali 4 hodiny denně, tak to zvládneme, protože stejně polovinu směny děláme, že něco děláme anebo si vymýšlíme umělé problémy. Kdybychom pracovali kratší dobu, tak by nás to nutilo ke správné efektivitě.

Jaký máte názor na firemní teambuildingy?

Myslím, že setkání s kolegy jsou fajn, ale záleží, co se na nich dělá. Za mě by ta setkání měla být hlavně dobrovolná. Zároveň by se ale firma měla snažit udělat maximum proto, aby zaměstnance motivovala přijít. Řešením může být například pozvání zajímavého speakera, organizace sportovní aktivity nebo procházky v přírodě a také dobré jídlo. Naopak si nemyslím, že je dobré na teambuildingových akcích závodit nebo soutěžit, toho mají lidé dost v pracovním i osobním životě. Pro manažery mám ještě jedno doporučení – na teambuidingu se neopíjet! Furt je to firemní akce a je potřeba reprezentovat určitou roli. Připít si ano, proč ne, ale ve chvíli, kdy nad sebou ztrácíte kontrolu? To už se opravdu nehodí.  

Kdo nese zodpovědnost za fluktuaci zaměstnanců?

Když jsem pracovala v korporátu, tak jsem prosadila, že za fluktuaci do 3 měsíců může HR, protože nejspíš předali špatný předvýběr kandidátů. V případě, že zaměstnanec odešel déle než po čtvrt roce, zodpovědnost nesl již liniový manažer. Ten je totiž zodpovědný za řízení svých lidí a měl by se jim věnovat. Pokud manažer řekne, že nemá čas na lidi, tak bych ho vyhodila. Já jsem v tomhle ohledu dost striktní, protože od toho manažer přeci je – aby se minimálně 50 % pracovní doby věnoval svým lidem.