Kam letos vyrazit na dovolenou s benefity?

Češi si dovolenou vzít nenechají a míří do zahraničí na vlastní pěst

02.05.2023

Více než polovina Čechů se letos chystá na dovolenou do ciziny a většina z nich si cestu plánuje sama. Aktuální ekonomická situace ale přiměla dvě třetiny dotázaných přehodnotit své plány. Vyplývá to z výzkumu, který pro společnost Sodexo Benefity formou dotazníkového šetření v březnu zpracovala agentura Ipsos.

Po covidovém období jsou letos zahraniční dovolené na vzestupu a mimo ČR vyjede 65 % lidí. Výhradně v tuzemsku zůstane pouze 35 % dotazovaných, což je v porovnání s loňským rokem výrazně méně. Oproti minulým letům ale změnilo dovolenkové plány 67 % lidí. Počítají s tím, že na dovolené budou více šetřit, zůstanou v ČR nebo i s tím, že si ji zkrátí nebo využijí jen prodloužené víkendy. Na druhou stranu vzhledem ke zvyšujícím se cenám šestina ví, že letošní dovolená bude dražší, než byli dosud zvyklí.

 

Češi si dovolenou vzít nenechají a míří do zahraničí na vlastní pěst

 

„Podle mého názoru lidé zjistili, že díky tuzemské inflaci nemusí být pobyt v cizině zase o tolik dražší v porovnání s tím u nás. Navíc je stále populárnější využívat na nákup dovolené v zahraničí benefity pro volný čas, a díky tomu ulevit rodinnému rozpočtu. V dnešní době je lze využít nejen na nákup zájezdu, ale také letenek nebo ubytování kdekoli na světě například přes Booking.com,“ vysvětluje Tereza Knířová ze společnosti Sodexo Benefity.

 

Střední generace zůstává doma

V České republice nejčastěji zůstávají lidé ve věkové kategorii 36–44 let (43,3 %). „S největší pravděpodobností jde hlavně o rodiny s dětmi předškolního nebo mladšího školního věku, které nechtějí nikam daleko cestovat a podnikají spíše jednodenní výlety,“ říká Tereza Knířová. Mladší i starší ročníky pak častěji míří do zahraničí (32,8 % v kategorii 18–26 let a 32,5 % v kategorii 45–53 let). Ti nejmladší ve věku 18 až 26 let navíc zpravidla volí kombinaci tuzemského a zahraničního pobytu (46,6 %).

 

Češi cestují na vlastní pěst

Zhruba třetina lidí využije letos služeb cestovních kanceláří a jen málo z nich plánuje počkat na last minute. Většina ale preferuje cestování po vlastní ose. I ta ale zařizuje své cesty s předstihem a více než pětina dokonce s několikaměsíčním. Hlavním důvodem je to, že lidé jsou zvyklí plánovat a chtějí mít co největší výběr a možnosti. „Kdo by ale čekal, že mezi těmi, co si vše zařizují sami, jsou jen mladší lidé, bude možná překvapený. Je jich sice nejvíce, ale zdá se, že i dříve narození odbourali s moderními technologiemi jazykovou bariéru,“ říká Tereza Knířová a dokládá to čísly: „Mezi lidmi nad 45 let je jich 60 % a mezi těmi nad 54 let dokonce 62 %.“

 

Češi si dovolenou vzít nenechají a míří do zahraničí na vlastní pěst

 

Česká dovolená: ubytování v hotelu na týden a hlavně klid

Nejčastěji si Češi dopřávají několik týdenních pobytů během roku (54,9 %). Dva a více týdnů volna najednou si letos vezme jen 27 %, což je méně než v loňském roce. Na dlouhou dovolenou vyrážejí nejvíce lidé mezi 45 a 53 lety.

Z hlediska ubytování s přehledem vedou hotely, penziony nebo pronajaté apartmány. Lidé už ale nezůstávají během dovolené doma tolik jako v minulosti a tolik nelákají ani horské chaty, vlastní chalupy nebo kempování. „Způsob trávení volného času na dovolené zůstává už mnoho let stejný. Vedou výlety a pobyt v přírodě, relax u moře a návštěva historických památek,“ doplňuje Tereza Knířová.

 

Češi si dovolenou vzít nenechají a míří do zahraničí na vlastní pěst

 

Náklady na cestování rostou

Většina Čechů počítá s růstem nákladů a v porovnání s minulým rokem plánují utratit za dovolenou více. Do 5000 Kč na osobu se letos „vejde“ jen necelá pětina dotazovaných a nejčastěji lidé počítají s částkou do 10 000 Kč na osobu.

 

Češi si dovolenou vzít nenechají a míří do zahraničí na vlastní pěst

 

Pozn.: Dotazníkové šetření realizovala pro Sodexo Benefity agentura Ipsos v březnu 2023 za účasti 508 respondentů.