Daňově nejvýhodnější stravenka roku 2021 má hodnotu 137 Kč

Daňově nejvýhodnější stravenka roku 2021 má hodnotu 137 Kč

08.01.2021

Ministerstvo práce a sociálních věcí zvýšilo od 1. ledna 2021 hodnotu stravného na pracovních cestách na 108 korun na den. Tím roste i částka, při které je stravenka pro zaměstnance i zaměstnavatele z hlediska zdanění nejvýhodnější. Pro letošní rok je to 137 korun.

Používání stravenek, ať už ve formě stravenkové karty nebo papírových poukázek, které postupně ustupují modernější variantě, se řídí zákoníkem práce a zákonem o daních z příjmů a pro zaměstnavatele jsou daňově uznatelným nákladem. V roce 2021 si firmy odečtou z daní nejvíce, když zaměstnancům pořídí stravenky v hodnotě 137 korun.

 

Zákon o dani z příjmů umožňuje firmám odečíst si z daní maximálně 55 procent z ceny stravenky. Zbývající část doplácí zaměstnanci, firmy ale pochopitelně mohou svým lidem uhradit i vyšší částku, ovšem už bez slevy na dani. Díky daňovému zvýhodnění jsou stravenky o polovinu výhodnější, než kdyby zaměstnanci dostali o stejnou částku vyšší mzdu.

 

Stravenky jsou spolu se zvýhodněným závodním stravováním vůbec nejrozšířenějším zaměstnaneckým benefitem a mnoho lidí je považuje za samozřejmost. V České republice je aktuálně využívá 1,5 milionů zaměstnanců. Nic na tom nezměnila ani koronavirová epidemie, během níž vzrostla obliba stravenkové karty. Sodexo stravenkovou kartu má nyní k dispozici 350 000 uživatelů a jejich počet neustále roste. Digitální karty mají řadu výhod, včetně toho, že se Sodexo je možné využívat řadu speciálních nabídek nebo službu Peníze zpět, kdy mohou uživatelé získat až 15 % zpět při platbě u vybraných restaurací.

 

Oproti roku 2020 se daňově optimální hodnota stravenky zvýšila o 6 Kč, její růst je již několik let kontinuální, třeba v roce 2018 šlo o částku 118 korun. Průměrná cena oběda dosáhla v roce 2020 téměř 140 korun, optimální stravenka je tak lehce pod cenou obědů. V minulých letech většina zaměstnavatelů hodnotu stravenkových benefitů pravidelně každoročně navyšovala.