Elektronické stravenky a jejich růst na trhu: Tipnete si, kde všude s nimi zaplatíte?

Elektronické stravenky a jejich růst na trhu: Tipnete si, kde všude s nimi zaplatíte?

17.08.2023

Stravenky byly poprvé zavedeny v roce 1954 ve Velké Británii a v 60. letech tento trend přešel do dalších evropských zemí. Zaměstnanecké benefity se rychle staly oblíbeným způsobem odměňování a nezastavitelně rostou až do dneška - jen v loňském roce nabízeli zaměstnavatelé stravenky celkem 1 300 000 zaměstnancům v České republice. Necelá polovina, tedy asi 600 000 uživatelů stravenek si je navíc užívá v digitální formě – tedy používají elektronickou stravenkovou kartu.

Elektronická stravenka jako moderní benefit

Papírové stravenky budou již brzy hudbou minulosti a není divu. V dnešní době masivního technologického a digitálního vývoje je platba papírovou ceninou spíše přežitek. Elektronická stravenka funguje na principu nabité platební karty, na kterou zaměstnavatelé jednou za měsíc nahrají určenou částku. Jednoduché a úsporné - tak proč stále většina poskytovatelů nepřešla na elektronické stravenky

 

Kde lze platit elektronickou stravenkou

Část zaměstnavatelů se obává toho, že elektronickou kartou nepůjde zaplatit na všech místech, kde lze zaplatit papírovou formou. Síť partnerských míst a prodejen ale neustále roste, protože i provozovatelé restaurací a prodejci si uvědomují, jak jednoduché je platit digitálně. Kde je tedy možné dnes zaplatit elektronickou stravenkou?

 

Gastro Pluxee

Největším vydavatelem elektronických stravenek je firma Sodexo. Její síť provozoven, kteří přijímají stravenkovou kartu zahrnuje více než 27 000 partnerských míst. S Gastro Pluxee kartou tedy zaplatíte v nejrůznějších provozovnách a navíc si můžete nahrát kartu do mobilu a platit přes aplikaci Pluxee Mobilní platba pro operační systém Android . Všechny transakce  si navíc zobrazíte i přes webové rozhraní odkudkoliv, kde zrovna jste. Stejně snadno na webu najdete nejbližší restauraci či obchod, kde lze vaší kartou platit.

 

Supermarkety a obchody s potravinami

Elektronickou stravenku Gastro Pluxee přijímají obchodní řetězce  Albert či Billa. Obchodní řetězec Tesco umožňuje platit stravenkovou kartu ve všech svých supermarketech a nově i hypermarketech. Zde lze využít platbu stravenkovou kartou do hodnoty 800 Kč - není třeba počítat, kolik stravenek lze na jeden nákup použít ani zda vám v obchodě vrátí zpátky.. Dále akceptuje platbu kartou síť menších obchodů Žabka a Pont, biopotraviny a kvalitní suroviny Delmart ale také velké množství menších supermarketů a potravin po celé České republice - je jich přes 5 Navíc nově mohou všichni platit stravenkovou kartou potraviny a občerstvení na čerpacích stanicích Benzina po celé republice.

 

Restaurace a podniky

Elektronickou stravenkou od Sodexo zaplatíte snadno ve více než 12 000 restauracích a jídelnách. Najíte se v restauracích nejrůznějších chutí i kuchyní - ať už jde o pizzerie, italské, řecké, francouzské, indické, thajské, čínské, japonské nebo hlavně české restaurace, rozhodně si vyberete, kdekoliv zrovna jste. Ze sítí restaurací se můžete těšit například na AllfreshKolkovna, Yam Yam, Green Factory, Šalanda nebo Lokál.

 

Fast food restaurace

Platby stravenkovou elektronickou kartou přijímají také  menší i větší prodejci rychlého občerstvení. Za zmínku kromě těch menších lokálních stojí hlavně síť Wok and Sushi, bagetové deli Subway, džusy a sálaty Fruitisimo nebo třeba mexické Burrito Loco ve velkých městech. S kartou si můžete dát i speciální hot dogy Parky’s, poctivý hamburger v Regal Burger restauracích či naopak vegetariánské a veganské pokrmy od Vegg-Go. Milovníky klasiky určitě potěší Burger King, kuřecí speciality od KFC a síť fast foodu McDonalds’.

 

Zdravá výživa, pekárny, cukrárny nebo lahůdky

Nemůžeme samozřejmě vyjmenovat všechny příjemce elektronické stravenky, když je jich přes 27 000 po celé České republice - nejlépe uděláte, když si zkontrolujte dostupnost na našem webu vyhledavac.pluxee.cz a sami se přesvědčíte, že tu nejbližší prodejnu či restauraci máte hned za rohem. A pokud by vám to nestačilo, můžete chvíli počkat. Každý měsíc do sítě přibývá více než 1 000 nových provozoven.