Akademie zdraví: Jak se chránit před slunečním zářením a jak pečovat o pokožku po opalování.

Akademie zdraví: Jak se chránit před slunečním zářením a jak pečovat o pokožku po opalování.

02.05.2023

Sluneční záření je příjemné a prospěšné pro naši psychiku, ale může být také škodlivé pro naši pokožku. Při vystavení slunci bez ochrany se můžeme dostat do rizika opálení, spálení, stárnutí pokožky a dokonce i rakoviny kůže. Proto je důležité chránit svou pokožku před slunečním zářením a správně pečovat o ni po opalování.

Jak na zdravé opalování?

1. Vyberte si správnou ochrannou opalovací kosmetiku

Vybrat si správnou ochrannou opalovací kosmetiku je důležité pro zdravé opalování. Měla by mít minimálně SPF 30, což znamená, že vás ochrání před 97% UVB zářením. Pokud máte citlivou pokožku nebo jste alergičtí na některou z ingrediencí, vyberte si kosmetiku určenou právě pro vás. Důležité je také používat opalovací krém s voděodolnou formulací, zejména pokud plánujete strávit čas v bazénu nebo na pláži.

2. Aplikujte opalovací krém správně

Opalovací krém nanášejte 15-30 minut před vystavením slunci a poté každé 2 hodiny nebo po každém koupání. Nanášejte dostatečné množství krému, aby vaše pokožka byla dobře pokryta a chráněna. Nedávejte pozor pouze na exponované části těla, ale i na ty méně viditelné, jako jsou záda, uši nebo temeno hlavy.

3. Omezte svůj pobyt na slunci během nejvyššího UV indexu

Během nejvyššího UV indexu, který bývá v poledne, se snažte zůstat v chladnějším prostředí, případně v krytém prostoru. Pokud musíte ven, noste ochranný klobouk, sluneční brýle a použijte krytou oděvní vrstvu, abyste snížili expozici slunci.

4. Pijte dostatek vody

Při vystavení slunci je důležité hydratovat své tělo, protože sluneční záření může dehydratovat vaši pokožku i tělo.

Jak správně pečovat o pokožku po opalování?

Uklidněte pokožku - Pokud se pokožka spálila, použijte chladnou sprchu nebo obklad, aby se zklidnila a zchladila. Pokud máte spálenou kůži, použijte hydratační gel s aloe vera.

Zvlhčujte pokožku - po opalování se doporučuje používat hydratační krémy, které udržují pokožku hydratovanou. Vyhýbejte se použití krémů s alkoholem, které mohou vysušovat pokožku.

Vyvarujte se dalšímu slunci - pokud je to možné.

 

V případě, že i přesto váháte s nákupem vhodné péče před slunečním zářením, využijte online poradnu na Lékárna.cz